Konference DRŮBEŽ 2023
Ve dnech 18. – 19. října 2023 se v kongresovém centru Tři Věžičky u Jihlavy konala tradiční konference s mezinárodní účastí DRŮBEŽ 2023. Na v pořadí již 19. konferenci WPSA s vědeckou a veterinární tematikou dorazilo více než 200 účastníků. Druhý den proběhla 47. veterinární konference České asociace aviární medicíny.
První den, organizovaný českou pobočkou WPSA, nabídl informace o současných trendech v chovech nosnic z globální perspektivy. Přednášku na toto téma přednesl prof. Dr. Rudolf Preisinger z Německa. Výzvy aktuální doby se týkají především požadavků na zlepšení welfare, prodloužení produkčního cyklu nosnic a zajištění kvality skořápky v jeho průběhu. Žhavým tématem v některých zemích je i utrácení jednodenních kohoutků. Pan profesor porovnal několik metod sexování ve skořápce, včetně ekonomických a etických aspektů.Prof. Dr. Bernd Kaspers uvedl nové poznatky o imunologii drůbeže. Potržen byl hlavně význam mastných kyselin se středně krátkým řetězcem, ve světle jejich dalšího působení na celou síť imunitních buněk a jimi produkovaných mediátorů. Oba profesoři z Německa vnesli na konferenci odborné poznatky základního výzkumu oborů genetiky a imunologie. Více než 200 účastníků s velkou pozorností sledovalo jejich poutavý výklad. Vliv výživy na chování a zdraví plemenných nosnic přednesla Catherine Hamelin z Francie. Týkaly se zejména správného vybalancování příjmu energie, včetně nově sledovaného významu vlákniny. Nejoptimálnější a nejekonomičtější produkce je možná u zvířat v adekvátní chovné kondici, její správné nastavení je založeno nejen na odborných znalostech, ale je do určité míry i kusem umění. RNDr. Jiří Hejnar, CSc.představil šlechtění kuřat rezistentních k aviární leukóze pomocí molekulárních metod, který značně pokročil a slibně pokračuje k praktickému použití. Doc. Ing. Darina Chodová, Ph.D. objasnila vliv hmyzí moučky na kvalitu masa výkrmových kuřat, Rostoucí populace lidí nás nutí hledat zdroje, které co nejméně odebírají ze světových zdrojů, nejsou náročné na množství využití pitné vody a zejména odpovídají běžné výživě hrabavých. Ing. Michaela Englmaierová, Ph.D. pak nastínila vlivy zkrmování konopného semene na pevnost kostí u nosnic a takto vykrmovaných kuřat. Jejich výzkum byl již oceněn v roce 2022 Zlatým klasem na výstavě Země živitelka. Metody, které po jejich schválení příslušnými orgány umožní urychlit uvolňování vakcín proti kokcidióze a zároveň výrazně omezí používání živých kuřat, které jsou navíc spojené s vyšší přesností prezentovala Ing. Jana Brabcová, Ph.D.
V odpoledních hodinách přišly na řadu výstupy z terénní praxe. Výsledky účinků fytogenních aditiv přednesl Ing. Radek Nigrin. Aktuální monitoring kokcidiózy v České republice představila MVDr. Alena Prudká, výsledky odpovídají faktu, že již před 20 se uvažovalo o zrušení používání antikokcidik. Prezentace upozornila na nutnost velmi rozumného zacházení s těmito prostředky v míchárnách krmiv, tak aby byla vždy zajištěna optimální produkce. MVDr.Zuzana Machovcová, Ph.D. informovala o esterech mastných kyselin a jejich vlivu na podporu integrity a zdraví trávicího traktu drůbeže. Pozitivem pro české chovatele je, že tyto estery jsou v současnosti již produkovány v České republice a neměli bychom tedy již být negativně ovlivněny výpadky těchto produktů danými logistickými problémy v zahraničí. Dr. Krzystof Zielinski ve své prezentaci předvedl porovnání efektu vakcín proti salmonelám s ohledem na živé a inaktivované vakcíny. Hlavní příčiny vakcinačních zlomů shrnul a cesty k jejich předcházení ukázal Mohamad Ali.
Obě pořádající asociace, tj. ČAAM WVPA, česká větev z.s. a česká pobočka World Poultry Science Association v podvečer uspořádaly své členské schůze. Během naší členské schůze proběhly volby do představenstva. Dosavadní místopředseda Dr. Lojda doporučil členům místo sebe volbu mladších členů. Nově zvolenou členkou výkonného výboru se stala MVDr. Jaromíra Kabešová. Následná schůze nového výkonného výboru pověřila vedením asociace na další období MVDr. Karla Kutlvašra, Ph.D. Místopředsedkyní výkonného výboru byla zvolena MVDr. Alena Návarová. Správu financí asociace bude mít nadále na starosti MVDr. Vladimír Sládeček.
Společenský večer s živou hudbou byl prostorem pro setkání a diskuzi k odborným tématům.
Druhý den, zaměřený na veterinární problematiku u drůbeže, zahájil MVDr. Karel Kutlvašr, Ph.D. V úvodu poděkoval za dlouholetou obětavou činnost pro naší asociaci dosavadnímu viceprezidentovi MVDr. Ladislavu Lojdovi. Při předání upomínkového skleněného globu požádal jubilanta o další spolupráci.
Ústřední ředitel Státní veterinární správy, MVDr. Zbyněk Semerád, informoval přítomné o zdravotní situaci v České republice i ve zbytku Evropy s možnostmi kontroly a tlumení nákaz. Žhavá informace je, že ve Francii bylo povoleno použití vakcín nového typu proti aviární influenze u kachen.
MVDr. David Šenk, Ph.D. seznámil přítomné účastníky s aktuální problematikou výskytu patogenních E. coli v chovech drůbeže.
Další přednášky veterinárního dne byly zaměřené na prevenci, diagnostiku a případně terapii drůbežích onemocnění v ČR.
Setkání vědecké veřejnosti, chovatelů a veterinárních lékařů s možností diskutovat o problémech a nových poznatcích mělo vysokou úroveň. Možnost osobního setkání odborníků na různé aspekty chovu drůbeže a jejich bezprostřední interakce je skutečně nenahraditelná, což si dobře uvědomujeme od protipandemických opatření. Široké fórum umožnuje sladění i praktických problémech, které jsou elektronickou cestou velmi obtížně řešitelné. Žádný obor nemůže dobře fungovat bez osobních interakcí. Jejich navázání, a prohloubení bylo velkou měrou podpořeno oficiálními partnery konference, jimž patří velký dík.
Drůbež 2023 – program ZDE
Zpráva ze světového kongresu WVPA
Ve dnech 4.-8. září proběhl ve Veroně světový kongres WVPA. Zúčastnilo se ho 1.700 veterinářů specializovaných na chov drůbeže. Pravidelný dvouletý cyklus konání těchto kongresů byl covidem narušen tak, že od předchozího kongresu 2019 v Bangkoku uplynuly čtyři roky. Dle údajů italských pořadatelů se z České republiky zaregistrovalo 13 účastníků.
Na schůzi zástupců členských zemí dne 4.9.2023 jsme projednali změny stanov Světové asociace. Dále jsme vyslechli zprávu šéfredaktora Avian Pathology a zvolili pořadatele kongresu na rok 2027. Z prezentovaných uchazečů (Krakow, Vancouver, Istanbul a Brusel) ve dvoukolovém hlasování zvítězil Brusel. Pro rok 2025 je již z předchozího kongresu stanoven Kuching na ostrově Borneo. O průběhu příprav kongresu nás informoval zástupce pořadatelů z Malajsie. Konsensuálně jsme navrhli během jednání i změny ve vedení WVPA. Také jsme navrhli tři zasloužilé představitele asociace do Síně slávy. Dva z nich, kteří v minulosti přednášeli i na našich konferencích v Brně, jsou prof. Michael Hess z Vídeňské veterinární univerzity a dr. Francois-Xavier LeGross z Francie, který v minulosti působil jako pokladník Světové asociace. S výsledky našeho jednání ve čtvrtek na plenární schůzi asociace seznámil členy dosavadní prezident dr. Nicolas Eterradossi. Změny stanov byly ratifikovány, novým prezidentem Světové asociace byl aklamací zvolen známý holandský virolog Sjaak Dewitt.
Karel Kutlvašr
Členská schůze 2021
Dne 13. října 2021 proběhla v Hotelu Myslivna v Brně schůze České asociace aviární medicíny. Naše asociace je zájmovým spolkem veterinárních lékařů specializujících se na choroby drůbeže a ptáků. Jsme součástí WVPA – Světové veterinární drůbežářské asociace. Nosným tématem jednání byla výměna názorů a sjednocení postojů k aktuálním změnám lékové politiky. Zákazy používání některých antibiotik veterinářem jsou pro řadu našich členů urážející. Rozsáhlé znalosti a zkušenosti specializovaných kolegů provádějících kurativu u jednotlivých kategorií drůbeže dalece předčí výsledky in vitro diagnostiky. Rovněž zavádění nových evidencí a online hlášení také nijak nepřispívá ke zkvalitnění vlastní veterinární péče. Z hlediska ochrany zdraví lidí je incidence případných reziduí léčiv v mase a vejcích zanedbatelná. Vznik případných rezistencí bakterií na antibiotika také nelze jednoznačně přičítat veterinární péči. I veterináři jsou konzumenti potravin živočišného původu a je tedy i v jejich zájmu ohleduplně používat léčiva.
V rámci jednání byla diskutována i nákazová problematika a organizační plány asociace do budoucna. Zúčastnění členové asociace ocenili také podporu Komory veterinárních lékařů.
Celá atmosféra jednání vyjadřovala radost z možnosti se osobně po dlouhém čase setkat.